Wyższe Śląskie
Seminarium Duchowne

Powołani, aby służyć z miłością

Tydzień Trzech Kultur

Tydzień Trzech Kultur w Mieście Nauki: 26 lutego–3 marca 2024

2024-02-05

Kolejnym tygodniem w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Trzech Kultur. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Choć dziś wydaje się to niemożliwe, był kiedyś taki kraj w Europie, w którym współistniały trzy kultury i trzy największe religie: islam, judaizm i chrześcijaństwo. Jaki to był kraj? Hiszpania za panowania Alfonsa X Mądrego, którego podejście do kwestii nauki, religii i kultury zupełnie odbiegało od panującego wówczas modelu. Ten trzynastowieczny, chrześcijański król był zwolennikiem tolerancji religijnej oraz krzewienia wiedzy żydowskich i arabskich uczonych, zaś stolica jego państwa, Toledo, było jednym z najważniejszych miast nauki ówczesnej Europy. Dziś chcemy wrócić do tych korzeni w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024. Dlatego proponujemy niezwykły tydzień. Tydzień Trzech Kultur, podczas którego będziesz mógł:

  1. zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu „Doha”;
  2. skorzystać z oryginalnych tatuaży z henny;
  3. nauczyć się podstaw języka arabskiego i hebrajskiego;
  4. skosztować przepysznej herbaty marokańskiej;
  5. wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze;
  6. zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać mądrych wykładów i uczestniczyć w interesujących debatach.

Pokażemy, jak różne kultury mogą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się przenikać i wzbogacać. Tydzień Trzech Kultur ma pokazać, że nauka i kultura zawsze idą w parze i działają na rzecz pokoju.

 

ZAPISY NA KONCERT

Informacyjne